Pies w kosztach działalności

Responsive image

Pies w kosztach działalności 

Odpowiednie zarządzanie kosztami, które wpływają na podstawę opodatkowania, to podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Niekiedy jednak określenie, czy dany wydatek może być zakwalifikowany jako koszt, stanowi pewien problem. Jak to wygląda w przypadku psów? Przedsiębiorcy będący właścicielami czworonogów na pewno będą zadowoleni – według niedawnych interpretacji KIS wydatki związane z psami często mogą być zaliczone do kosztów. 

Co jest potrzebne, by zaliczyć dany wydatek do kosztów? 

Zanim przyjrzymy się kwestii psa w kosztach działalności, warto zwrócić uwagę, jak właściwie definiuje się koszty. Według prawnych definicji są to wszelkie wydatki poniesione przez firmę, które mają na celu pomóc w osiągnięciu przychodów, ich zachowaniu lub ich zabezpieczeniu. Dodatkowo koszty muszą mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą – czasami wydanie odpowiedniej oceny w tej kwestii jest dość trudne, ale z pomocą przychodzą m.in. interpretacje Krajowej Informacji Skarbowej. Warto także mieć na uwadze, że część wydatków jest całkowicie wykluczona z uznania ich za koszty podatkowe, a ich wykaz można znaleźć w art. 23 ustawy PIT. 

Koszty działalności pozwalają przede wszystkim zmniejszyć wartość przychodu podlegającego opodatkowaniu. Co ważne, z takiej możliwości nie mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się poprzez ryczałt – jest to rozwiązanie, które powinno zainteresować głównie firmy korzystające z zasad ogólnych lub podatku liniowego. Koszty wpływają w tym przypadku na wysokość podstawy opodatkowania, a tym samym – na ostateczną wysokość podatku i składki zdrowotnej. 

Czy zakup psa na firmę może być uznany za koszt uzyskania przychodu? 

Wiemy już, że wydatki uznawane za koszt przedsiębiorstwa muszą być związane z wykonywaną działalnością i prowadzić do zabezpieczenia lub uzyskania przychodu – jak w tym kontekście traktowany jest zakup psa na firmę? Choć na razie stosunkowo mało przedsiębiorców korzysta z tej możliwości, najnowsze interpretacje KIS wskazują, że jest to jak najbardziej akceptowalne. Najczęściej zakup psa na firmę stanowi inwestycję w bezpieczeństwo działalności – pupil może np. chronić sprzęt czy dokumenty. Na tych samych zasadach traktowany jest zarówno sam zakup, jak i późniejsze wydatki np. na karmę, szkolenia czy opiekę weterynaryjną. 

Aby uwzględnić czworonoga w firmowych kosztach, należy pamiętać o spełnieniu pewnych istotnych kryteriów. Przede wszystkim pies w kosztach działalności może znaleźć się tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwa udowodni, że faktycznie może on spełniać funkcje związane z działalnością firmy – oprócz ochrony mienia może to być np. udział w działaniach marketingowych. Oprócz tego konieczne jest poprawne dokumentowanie wszystkich wydatków i zachowanie ich proporcjonalności do zakresu wykorzystania psa w firmie. 

Pies w kosztach firmy – interpretacje KIS 

W ostatnim czasie można spotkać się z coraz większą liczbą sytuacji, w których przedsiębiorcy zastanawiają się nad zaliczeniem wydatków na psa do kosztów firmy. To z kolei prowadzi także do bardziej konkretnego i ugruntowanego orzecznictwa w tej sprawie – w razie wątpliwości dotyczących kosztów można skontaktować się z Krajową Informacją Skarbową, która wydaje stosowne interpretacje indywidualne lub ogólne. W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na dwie sprawy: 

  • 0113-KDIPT2-1.4011.757.2021.2.ISL z roku 2021; 
  • 0113-KDIPT2-1.4011.1059.2022.4.MAP z roku 2023. 

W pierwszym przypadku zapytanie dotyczyło psa, który miał pełnić funkcje stróżowskie w biurze rachunkowym, chroniąc dokumentację i sprzęt. Pod względem interpretacji KIS jest to dość klarowna sytuacja – wydatki na czworonoga są bez wątpienia związane z zabezpieczeniem źródła przychodu. Druga interpretacja dotyczy natomiast wykorzystania psa w materiałach promujących działalność przedsiębiorcy w branży IT; czworonóg miałby jednocześnie również odpowiadać za ochronę. Odpowiedź KIS była w tym przypadku jednak nieco bardziej restrykcyjna – z perspektywy funkcji stróżowskiej wydatki mogą być zaliczone do kosztów firmy, jednak w obszarze marketingu mogą one nie mieć bezpośredniego związku z działalnością, choć interpretacja mogłaby się różnić w zależności od branży. 

Wydatki na utrzymanie psa w kosztach firmowych – co można zaliczyć? 

Zakup psa na firmę to jeszcze nie wszystko – liczy się także zapewnienie mu odpowiednich warunków i dbanie o jego rozwój. Z tego względu wydatki na utrzymanie psa w kosztach firmowych mogą obejmować nie tylko sam zakup czworonoga, lecz także m.in. karmę, opiekę weterynaryjną, szkolenia czy wszelkie niezbędne akcesoria. Ważne jest, aby te wydatki były proporcjonalne do zakresu, w jakim pies jest faktycznie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Można to wyjaśnić na przykładzie prowadzenia firmy w domu – jeśli np. jedno piętro jest wykorzystywane na działalność, proporcja wydatków zaliczanych do kosztów przedsiębiorstwa powinna w przybliżeniu odpowiadać jego powierzchni w stosunku do całego budynku. 

Pies w kosztach działalności – o czym pamiętać? 

Uwzględnienie wydatków na psa w kosztach działalności gospodarczej jest jak najbardziej możliwe, jak wskazują niedawne interpretacje KIS. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków – pies musi pełnić funkcje związane z działaniem firmy; najczęściej są to zadania skupione na ochronie mienia. Dodatkowo wydatki muszą być odpowiednio udokumentowane i proporcjonalne do wykorzystania psa w działalności. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub uzyskać indywidualną interpretację podatkową, aby uniknąć potencjalnych nieporozumień z organami skarbowymi. 


Zobacz także

Obsługa księgowa

Obsługa księgowa

Nieważne czy jesteś małą firmą wystawiającą jedną fakturę, czy dużą firmą wystawiającą setki faktur, chętnie zajmiemy się obsługą księgową Twojej działalności. Dla naszych klientów prowadzimy księgi handlowe, KPiR oraz ewidencję ryczałtową. W imieniu naszych klientów wysyłamy wszystkie wymagane prawem deklaracje a dokumenty przygotowujemy zawsze na czas.

Obsługa kadrowo-płacowa

Obsługa kadrowo-płacowa

Zatrudniasz pracowników na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło? Chętnie zajmiemy się obsługą kadrowo-płacową Twojej firmy. Na czas przygotujemy listy płac, ZUS-y, deklaracje roczne oraz miesięczne. Z wyprzedzeniem dostaniesz informację o wysokości podatków i ZUS-ów. Przygotujemy rachunki do umów zleceń oraz w razie konieczności sprawdzimy lub przygotujemy teczki osobowe osób zatrudnionych.

Zakładanie działalności

Zakładanie działalności

Zastanawiasz się nad założeniem działalności gospodarczej? Przerażają Cię urzędy, procedury i formularze? Założymy za Ciebie działalność gospodarczą całkowicie za darmo! Doradzimy odpowiednie formy opodatkowania, wypełnimy dokumenty oraz dopełnimy wszystkich formalności.

Wyjaśnianie zaległości księgowych

Wyjaśnianie zaległości księgowych

Prowadzisz działalność i masz zaległości w księgowaniu dokumentów, składaniu deklaracji, sprawach kadrowych lub płacowych? Masz do złożenia dziesiątki korekt do ZUS-u lub US i nie chcesz robić tego sam? Możemy zrobić to za Ciebie. Napisz lub zadzwoń a chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie.