Firma w domu: małe AGD w kosztach podatkowych firmy
Zarejestrowanie firmy pod swoim miejscem zamieszkania to dość częste rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych o niewielkiej skali. W związku z tym przedsiębiorcy często zastanawiają się nad zasadami dotyczącymi zaliczania domowych wydatków do kosztów uzyskania przychodu – jak to wygląda w przypadku małego sprzętu AGD?
Koszty uzyskania przychodu – definicja a sprzęt AGD
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa koszty uzyskania przychodu jako wszelkie wydatki, które są ponoszone przez firmę w celu zabezpieczenia źródła przychodu lub osiągnięcia nowych przychodów. W praktyce oznacza to, że każdy wydatek musi być bezpośrednio związany z wykonywaną działalnością.
W niektórych przypadkach to rozróżnienie jest jednak stosunkowo trudne do określenia – jak ma to miejsce np. przy sprzętach AGD. Czy czajnik, ekspres do kawy i lodówka mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu? Jeśli tego typu urządzenia służą celom firmowym, nie ma żadnych przeciwwskazań, by zaliczyć je do kosztów – mogą one w końcu np. służyć do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków, co w pośredni sposób wpływa na efektywność pracy, a tym samym na przychody firmy. Nieco bardziej skomplikowana jest jednak kwestia zakupów w sytuacji, w której przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników.
Działalność w domu bez pracowników
Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność w swoim domu, ale nie zatrudnia pracowników, zakup sprzętu AGD może być trudniejszy do uzasadnienie w kontekście kosztów. Organy podatkowe mogą zakwestionować takie wydatki, uznając je za prywatne, a nie firmowe. O ile przy niektórych sprzętach, takich jak drukarki czy akcesoria komputerowe, łatwiej jest uzasadnić wykorzystanie sprzętu w firmie, przy małym AGD może to wyglądać inaczej. W niektórych przypadkach możliwe jest podzielenie kosztów za wyposażenie używane zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych – przykładowo, jeśli 30% powierzchni mieszkania jest przeznaczone na działalność gospodarczą, można bez większych przeszkód zaliczyć 30% wartości zakupu sprzętu do kosztów uzyskania przychodu.
Małe AGD w kosztach – co mówią organy podatkowe?
Kwestia sprzętów AGD w kosztach jest poruszana w sprawach podatkowych już od dłuższego czasu – można sięgnąć m.in. po wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z roku 2006 (II FSK 1224/05). W tym przypadku analiza dotyczyła urządzeń takich jak frytkownica, grill, golarka czy żelazko, jednak sąd uznał, że z dużym prawdopodobieństwem są one wykorzystywane do celów prywatnych, a podatnicy nie byli w stanie wykazać, że są to sprzęty używane w faktycznych działaniach firmy. Jeśli jednak przedsiębiorca może udowodnić związek urządzeń z uzyskiwanym przychodem, wydatki na poszczególne produkty mogą być zaliczone do kosztów.
Czy firmowy sprzęt musi znajdować się w domu?
Co do zasady sprzęt zakupiony na potrzeby przedsiębiorstwa powinien znajdować się w siedzibie firmy, czyli w tym przypadku w domu. Przepisy zostawiają jednak pewną furtkę, umożliwiając wykorzystanie urządzeń poza siedzibą, z odpowiednim uzasadnieniem. W przypadku np. komputerów jest to dość prosta sytuacja – z reguły wystarczy prosty dokument, który potwierdza, że dany pracownik wykorzystuje urządzenie w domu do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Sprzęty AGD są natomiast z reguły stosowane w konkretnym miejscu, przez co powinny być umieszczone w lokalizacji, pod którą prowadzona jest działalność. Co ważne, jeśli na firmę przeznaczona jest wyznaczona część domu lub mieszkania – np. jedno pomieszczenie – sprzęt musi znaleźć się właśnie w tej części.
O czym jeszcze pamiętać przy zakupie sprzętu AGD na firmę?
Oprócz kwestii związanych z wykorzystaniem urządzeń należy mieć na uwadze także poprawną dokumentację zakupów. Podstawowym dokumentem potrzebnym do rozliczeń z fiskusem jest faktura potwierdzająca transakcję, ale w niektórych przypadkach może to być także paragon lub inny dokument zakupu. Kluczowe jest też udokumentowanie związku wydatku z prowadzoną działalnością, a w przypadku sprzętu używanego zarówno prywatnie, jak i firmowo można zdecydować się na proporcjonalne rozliczanie kosztów.
Nieważne czy jesteś małą firmą wystawiającą jedną fakturę, czy dużą firmą wystawiającą setki faktur, chętnie zajmiemy się obsługą księgową Twojej działalności. Dla naszych klientów prowadzimy księgi handlowe, KPiR oraz ewidencję ryczałtową. W imieniu naszych klientów wysyłamy wszystkie wymagane prawem deklaracje a dokumenty przygotowujemy zawsze na czas.
Zatrudniasz pracowników na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło? Chętnie zajmiemy się obsługą kadrowo-płacową Twojej firmy. Na czas przygotujemy listy płac, ZUS-y, deklaracje roczne oraz miesięczne. Z wyprzedzeniem dostaniesz informację o wysokości podatków i ZUS-ów. Przygotujemy rachunki do umów zleceń oraz w razie konieczności sprawdzimy lub przygotujemy teczki osobowe osób zatrudnionych.
Prowadzisz działalność i masz zaległości w księgowaniu dokumentów, składaniu deklaracji, sprawach kadrowych lub płacowych? Masz do złożenia dziesiątki korekt do ZUS-u lub US i nie chcesz robić tego sam? Możemy zrobić to za Ciebie. Napisz lub zadzwoń a chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie.